https://korsea.pl

Kurs SRC

  Certyfikaty UKE

 Kurs SRC online i stacjonarnie

Kurs SRC i certyfikat SRC dla radiooperatora łączności bliskiego zasięgu

SRC

(Short Range Certificate)

Na naszych kursie SRC dla radiooperatorów przedstawiamy wiedzę i umiejętności w zakresie obsługi radiostacji na statku niepodlegającym konwencji SOLAS w obszarze morza A1. Jest to tzw. łączność bliskiego zasięgu.  Kursy online są dostępne na naszej platformie. Kursy stacjonarne odbywają się w całej Polsce. Terminy i miejsca  szkoleń stacjonarnych są ustalane indywidualnie dla grupy min. 4 uczestników. Przygotujemy Cię tak, że zdobędziesz certyfikat SRC w UKE. Możesz też otrzymać certyfikat (zaświadczenie) ISSA.

Cena: 200 zł (kurs SRC online)

Uwaga! Jeśli zapisujesz się na kurs SRC stacjonarny to nie kupuj kursu online – dostaniesz go w pakiecie razem z kursem stacjonarnym

Cena: 450zł (kurs SRC stacjonarny)

Sprawdź harmonogram na kurs SRC stacjonarnych

Kursy i szkolenia stacjonarne organizujemy w soboty, w godzinach od 10.00 do 18.00. Harmonogram kursów stacjonarnych znajdziesz poniżej. Takie kursy prowadzimy w Warszawie, Grudziądzu i Siemianowicach Śląskich. Kursy  na certyfikat SRC przygotowują do egzaminów przed komisją UKE. Grupy szkoleniowe są maksymalnie 4-6 osobowe, ponieważ każdy uczestnik ma do dyspozycji swoje radio VHF. Dla grup zorganizowanych możemy zrobić szkolenie SRC dla radiooperatorów w uzgodnionym miejscu i czasie.

Informacje o kursie SRC

Świadectwo Operatora Łączności Bliskiego Zasięgu (ang. Short Range Certificate). Osoba odpowiedzialna za obsługę urządzeń GMDSS w obszarze A1 powinna, zgodnie z wymaganiami Konwencji SOLAS, posiadać Świadectwo Operatora Łączności Bliskiego Zasięgu. Świadectwo jest potwierdzeniem posiadania wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych w zakresie obsługi:
– radiotelefonu VHF z przystawką DSC,
– odbiornika NAVTEX,
– radiopławy EPIRB,
– transpondera SART.

W cenie szkolenia:

1)szkolenie online:
-dostęp do filmów szkoleniowych, w tym filmów z obsługi radiostacji  ICOM,
-2 spotkania online z instruktorem,
-bogate dydaktyczne, skrypty szkoleniowe,
-baza pytań (w tym pytania egzaminacyjne UKE),

2)szkolenie stacjonarne:
-intensywny kurs praktyczny na radiotelefonach ICOM (takich samych jak na egzaminie w UKE), czas szkolenia: 8 godzin,
-skrypty szkoleniowe, zeszyty ćwiczeń, zestaw pytań egzaminacyjnych UKE,

Koszt egzaminu UKE – 125 zł/osoba – egzaminy przeprowadza Urząd Komunikacji Elektronicznej. Terminy i informacje na stronie UKE. 

Cena nie zawiera: kosztów egzaminów, dojazdu, wyżywienia w przypadku szkoleń stacjonarnych.

Dla chętnych możliwość uzyskania certyfikatu kompetencji o ukończeniu kursu ISSA – opłata za egzamin i wydanie zaświadczenia 250zł

Urządzenia i systemy GMDSS

Radiostacja VHF (Very High Frequency) oraz przystawka DSC (Digital Selective Call) to podstawowe urządzenia w łączności na morzu. Bez nich nie ma łączności.

EPIRB (Emergency Position-Indicating Radio Beacon) oraz SART (Search and Rescue Transponder) to urządzenia alarmowania i naprowadzania na rozbitków.

NAVTEX (NAVigational TEXt Messages) to część systemu GMDSS. Zapewnia automatyczne przekazanie informacji ważnych dla bezpieczeństwa żeglugi.

Świadectwo operatora łączności bliskiego zasięgu SRC jest, obok uprawnień do prowadzenia jachtu, koniecznym dokumentem wymaganym podczas rejsów morskich. Za każdym razem gdy będziesz chciał/a wyczarterować jacht konieczne będzie jego przedstawienie. Posiadaczem świadectwa operatora SRC nie musi być sternik, może to być członek załogi. Po naszym kursie na operatora SRC będziesz umiał posługiwać się sprzętem służącym łączności bliskiego zasięgu SRC na morzu. Będziesz również przygotowany do egzaminu przed komisją UKE.

Świadectwa operatorów łączności bliskiego zasięgu są wydawane przez międzynarodowe szkoły żeglarskie takie jak ISSA (wydaje zaświadczenie o ukończeniu szkolenia), RYA (certyfikat jest równoważny z Polskim wydawanym przez UKE). Świadectwa wydawane są po szkoleniu a opłaty, są dosyć wysokie. My polecamy świadectwa wydawane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Te dokumenty mają charakter uprawnień państwowych i są honorowane na całym świecie.

Więcej informacji

Wymagania przed szkoleniem:

Kurs SRC i certyfikat SRC są dostępne dla wszystkich chętnych, którzy ukończyli 15 lat. Nie ma innych wymagań.

Organizacja szkolenia:

Harmonogram zajęć stacjonarnych jest zależny od liczebności grupy i miejsca szkolenia.Ostateczny i uzgodniony harmonogram wysyłany jest 7 dni przed szkoleniem na adres mailowy podany przy zgłoszeniu.
Zajęcia w tygodniu: w godz. 17:00-21:00.
Zajęcia weekendowe: odbywają się w soboty – w godz. 10:00-18:00.
Zajęcia dla grup: według indywidualnych ustaleń.

Program szkolenia obejmuje:
-zasady działania systemu i podsystemów GMDSS
-założenia Regulaminu Radiokomunikacyjnego
-praktyczne prowadzenie korespondencji w języku angielskim i polskim na fonii:  korespondencja ze stacją nadbrzeżną, alarm DISTRESS, odwołanie alarmu, korespondencja w akcji SAR, korespondencja rutynowa i wiele innych
-praktyczna obsługa radiostacji VHF-DSC oraz wywołania DSC (DISTRESS, URGENCY, SAFETY, ROUTINE)
-obsługa EPIRB, SART, NAVTEX oraz AIS-SART
-inne elementy łączności na morzu.

Jak przebiega egzamin?

NA EGZAMIN MOŻESZ ZAPISAĆ SIĘ TUTAJ >>>

Na potrzeby egzaminu na certyfikat SRC tworzone są testy egzaminacyjne, indywidualne dla każdego egzaminowanego – po 5 pytań z każdego przedmiotu egzaminacyjnego.

Oprócz części teoretycznej (testów), przeprowadzana jest część praktyczna, polegająca na sprawdzeniu znajomości obsługi urządzeń radiowych. Przedmioty, z których przeprowadzany jest egzamin praktyczny są określone w obwieszczeniu Prezesa UKE o formie i języku, w jakich będą przeprowadzane.

Egzamin praktyczny na świadectwa: SRC, IWC i VHF, prowadzony w siedzibach UKE, odbywa się z wykorzystaniem radiotelefonów: ICOM IC-M323 lub ICOM IC-M330 GE (w Opolu).

Wymagania egzaminacyjne dla SRC

Osoba ubiegająca się o świadectwo operatora łączności bliskiego zasięgu powinna wykazać się:
1)ogólną znajomością działania i umiejętnością obsługi podsystemów i urządzeń radiowych podsystemów GMDSS stosowanych na obszarze morza A1,
2)znajomością przepisów dotyczących łączności radiotelefonicznej w zakresie VHF, w szczególności procedur radiokomunikacyjnych dotyczących bezpieczeństwa życia na morzu,
3)elementarną znajomością standardowych zwrotów w języku angielskim stosowanych w łączności radiotelefonicznej w zakresie VHF.

Egzamin dla osób ubiegających się o świadectwo operatora łączności bliskiego zasięgu:

Przeprowadza się, sprawdzając wiedzę i umiejętności z następujących przedmiotów egzaminacyjnych:
1)ogólna wiedza o podsystemach i urządzeniach radiowych GMDSS, stosowanych na obszarze morza A1, w zakresie określonym w załączniku nr 5 do rozporządzenia w ust. 8  pkt 1
2)obsługa urządzeń radiowych podsystemów GMDSS, stosowanych na obszarze morza A1, w zakresie określonym w załączniku nr 5 do rozporządzenia w ust. 8 pkt 1
3)regulaminy i podstawowe terminy anglojęzyczne stosowane w służbie radiokomunikacyjnej morskiej, w zakresie określonym w załączniku nr 5 do rozporządzenia w ust. 8 pkt 2 i 3.

Ważne!

Tu możesz sprawdzić więcej informacji dotyczących kursu SRC i egzaminów na certyfikat SRC.

Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji i Administracji w sprawie świadectw operatora urządzeń radiowych  tutaj >>>

Instrukcja zapisywania się na egzamin w UKE  tutaj >>>

Materiały przygotowujące do egzaminu w  UKE tutaj >>>

Zapisy na egzamin w UKE tutaj >>>

Harmonogram sesji egzaminacyjnej UKE 2023 tutaj >>>

TEMATY PORUSZANE NA KURSIE

Kurs SRC online
Kurs SRC online
Kurs SRC online
Kurs SRC online
Kurs SRC online
Kurs SRC online Korsea

Kontakt w sprawie kursu SRC

Kontakt bezpośredni w sprawie rezerwacji:
Zadzwoń: tel. +48 577 612 888
Mail: szkolenie@korsea.pl

Użyj poniższego formularza do zapisu na szkolenie. Po wysłaniu wstępnego zgłoszenia czekaj na kontakt z naszej strony. Otrzymasz umowę i informację o trybie dalszego postępowania.

Kurs SRC - w pytaniach i odpowiedziach

Co to jest certyfikat SRC?

Proszę pamiętać, że procedury i wymagania dotyczące uzyskania certyfikatu SRC (Świadectwo Radiowego Operatora Łączności) mogą się różnić w zależności od kraju. W Polsce odpowiednim organem jest Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Żeby uzyskać taki certyfikat konieczne jest zdanie egzaminu przed komisją UKE. Egzaminy są organizowane w różnych miastach i terminach. Przygotuj się do egzaminu w oparciu o dostępne materiały ze strony urzędu. Złóż wniosek razem ze zdjęciem i potwierdzeniem opłaty. Zdaj egzamin i czekaj na certyfikat.

Jak uzyskać certyfikat SRC?

Pamiętaj, że procedury i wymagania dotyczące uzyskania certyfikatu SRC (Świadectwo Radiowego Operatora Łączności) mogą się różnić w zależności od kraju. W Polsce odpowiednim organem jest Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Żeby uzyskać taki certyfikat konieczne jest zdanie egzaminu przed komisją UKE. Egzaminy są organizowane w różnych miastach i terminach. Przygotuj się do egzaminu w oparciu o dostępne materiały ze strony urzędu. Złóż wniosek razem ze zdjęciem i potwierdzeniem opłaty. Zdaj egzamin i czekaj na certyfikat.

Jak wygląda egzamin w UKE na certyfikat SRC?

Egzamin skład się z części teoretycznej i części praktycznej. Część teoretyczna to test składający się z 15 pytań jednokrotnego wyboru. Test jest podzielony na 3 części (tematy) po 5 pytań, aby zaliczyć każdy z tematów należy prawidłowo odpowiedzieć na 3 pytania. Oznacza to, że jeśli nie zaliczysz jednego z tematów to nie zaliczasz testu. Nie martw się jest możliwość poprawki w ciągu 6 miesięcy, oczywiście trzeba się jeszcze raz zapisać na egzamin i zapłacić 50% opłaty czyli 50zł. Część praktyczna to pięć zagadnień do omówienia przy radiotelefonie, np. jak ustawić SQL, wyślij DISTRESS, wprowadź lub usuń id nowej radiostacji.

Adventure is free

Szkolenia

Zapisz się, aby być na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera. Bądź na bieżąco z promocjami i aktualnościami. Zapisując się akceptujesz  naszą Politykę Prywatności

Korsea Adventure is free

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping