https://korsea.pl

Jachtowy sternik morski

Kurs na patent jachtowego sternika morskiego

szkolenie w portach Zatoki Gdańskiej

Zapraszamy na wyjątkową przygodę z naszym  kursem żeglarskim, który otworzy przed Tobą drzwi do fascynującego świata morskich przygód. Pod okiem doświadczonych instruktorów stworzymy solidną podstawę wiedzy, umiejętności i bezpieczeństwa, umożliwiając Ci zdobycie patentu Jachtowego Sternika Morskiego.Bycie sternikiem na jachcie żaglowym wymaga od kandydata: wiedzy, doświadczenia i panowania nad jachtem. Skipper powinien potrafić również zarządzać załogą. Nasz kurs jest przeznaczony dla wszystkich tych, którzy chcą zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do zdania egzaminu, bezpiecznego i skutecznego sterowania załogą, ale również będą potrafili dobrze zarządzać załogą. Głównym celem naszego szkolenia jest przekazanie umiejętności potrzebnych do bezpiecznego prowadzenia jachtu w rejsach po morzach i oceanach. Szkolenie podczas tygodniowego kursu jest bardzo intensywne i obejmuje zarówno część praktyczną oraz powtórkę wiedzy teoretycznej. Część praktyczna to nauka manewrów na silniku, tak aby bezpiecznie manewrować jachtem w porcie oraz podstawowych manewrów na żaglach na otwartym morzu.

Terminy i ceny  kursu

Terminy kursu

Miejsce kursu

Jacht

Cena

Rezerwacja

Start: 02.03.2024r. godz. 18.00
Koniec: 09.03.2024r. godz. 08.00

Zatoka Gdańska:
Gdańsk – Gdynia – Hel

Delphia 47
(lub podobny)

Cena: 2100zł

Start: 09.03.2024r. godz. 18.00
Koniec: 16.03.2024r. godz. 08.00

Zatoka Gdańska:
Gdańsk – Gdynia – Hel

Delphia 47
(lub podobny)

Cena: 2100zł

Dodatkowe  informacje o kursie

Dlaczego warto zrobić kurs na patent JSM z KORSEA?

Kurs na patent Jachtowego Sternika Morskiego przygotowuje do samodzielnego, bezpiecznego prowadzenia jachtów na morzu i skutecznego manewrowania w porcie. Duży zestaw ćwiczeń praktycznych jachtem oraz praktyczne podejście do zajęć teoretycznych i warsztaty nawigacyjne. Zapraszamy Cię na wyjątkową przygodę z naszym  kursem żeglarskim na patent jachtowego sternika morskiego, który otworzy przed Tobą wrota do fascynującego świata morskich przygód. Pod okiem doświadczonych instruktorów stworzymy solidną podstawę wiedzy, umiejętności i bezpieczeństwa, umożliwiając Ci zdobycie patentu.
Doświadczeni Instruktorzy: nasz zespół to pasjonaci morza i doświadczeni skipperzy, gotowi podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Kompleksowy program szkolenia, kurs obejmuje wszystkie niezbędne aspekty nawigacji, meteorologii, prawa morskiego, technik żeglugi, a także najnowsze standardy bezpieczeństwa. Praktyczne szkolenie na morzu: wspieramy naukę teorii praktycznymi ćwiczeniami na wodzie, umożliwiając Ci nabycie umiejętności niezbędnych do samodzielnego sterowania jachtem. Bogate materiały edukacyjne: korzystaj z najnowocześniejszych narzędzi edukacyjnych, aby doskonalić swoje umiejętności praktyczne i niezbędną wiedzę teoretyczną. Elastyczność czasowa: dostosuj harmonogram zajęć teoretycznych do swoich potrzeb, dzięki elastycznym terminom.

Podstawowe informacje o kursie:

Podstawowe informacje o kursie:
7 dni (od soboty  godz. 18:00, do soboty godz. 09:00),szkolimy się na dużym jachcie 45-50 stóp (4-5 kajut – 8 lub koi), nikt nie śpi w messie, na kursie będziemy doskonalić umiejętności sterowania dużym jachtem w różnych warunkach, w planach jest ćwiczenie manewrów pod żaglami, dużo manewrów portowych w różnych portach, skład 6+1 (instruktor), wiosna na Bałtyku to idealny czas na zdobywanie umiejętności przed sezonem żeglarskim w różnych warunkach pogodowych,w trakcie kursu będą warsztaty nawigacyjne, warsztaty z bezpieczeństwa oraz wiele innych ciekawych zajęć przygotowujących do samodzielnego prowadzenia jachtu morskiego. Za dodatkową opłatą możliwość odbycia szkolenia z SRC, na koniec kursu przewidujemy egzamin na patent jachtowego sternika morskiego,na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo załogi,dbamy o dobrą, żeglarską atmosferę.

Co zyskasz po ukończeniu kursu?

✅ Patent Jachtowego Sternika Morskiego

✅ Pełne zrozumienie zasad żeglugi i bezpieczeństwa

✅ Umiejętność planowania i realizacji trasy morskiej

✅ Pewność siebie w obsłudze jachtu w różnych warunkach

Dołącz do nas i otwórz przed sobą horyzonty! Zapisz się już dziś na nasz kurs, aby stać się pewnym siebie sternikiem jachtowym, gotowym na fascynujące morskie wyzwania!

Jeśli brakuje Ci stażu zapraszamy na nasze rejsy stażowe

Wymagany staż morski przed egzaminem to 200 godzin na morzu zdobyte w co najmniej dwóch rejsach morskich. Takie wymagania zostały określone w Rozporządzeniu Ministra sportu i Turystyki z 9 kwietnia 2013r. w sprawie uprawiania turystyki wodnej. Tu możesz sprawdzić tekst tego rozporządzenia >>
Wzór opinii z rejsu według Polskiego Związku Żeglarskiego możesz sprawdzić tutaj >>. Związek żeglarski uściśli w swojej instrukcji zasady wydawania patentów oraz jak dokumentować staż morski . Tutaj znajdziesz tekst instrukcji >>. Jeśli pływałeś na jachcie morskim nawet jako członek załogi, kierujący jachtem na Twoją prośbę powinien wystawić ci dokument potwierdzający staż. Obojętne jest czy pływałeś na silniku czy na żaglach, staż liczy się tak samo. Można założyć, że średnio w tygodniowym rejsie turystycznym można zdobyć ok. 30-45 godzin stażowych a w rejsie typowo żeglarskim nawet powyżej 100 godzin. Na kursie, czas pływania również liczy się do stażu, tu możesz wypływać ok 40 godzin. Musisz policzyć czy przed egzaminem będziesz miał wymagane 200 godzin stażu.
Jeśli nie to możesz wybrać się z nami na rejsy stażowe gdzie zdobędziesz brakujące godziny. Propozycje poniżej.

Rejs – Bałtycka Perła
Rejs po Wyspach Alandzkich

termin: 01-08.06.2024
Start i meta: Sztokholm

Rejs – Wiosenny Bałtyk
Rejs na Bornholm

termin: 02-09.03.2024
Start i meta: Gdańsk

Rejs – Majówka na Bałtyku
Porty Południowej Szwecji

termin: 27.04-04.05.2024
Start i meta: Gdańsk

Patent jachtowego sternika morskiego

Po co jest ten patent?

Patent  jachtowego sternika morskiego to uprawnienie do sterowania jachtami żaglowymi. Posiadanie takiego patentu pozwala prowadzić jachty żaglowe po wodach śródlądowych i morskich. Aby go uzyskać koniecznie musisz mieć wypływane 200 godzin stażu na wodach morskich w co najmniej dwóch rejsach i zdać egzamin. 

Patent  jachtowego sternika morskiego uprawnia do:
1. Prowadzenia jachtów żaglowych po wodach śródlądowych bez ograniczeń.
2. Prowadzenia jachtów żaglowych o długości kadłuba do 18 m długości po wodach morskich.
Ponadto patent ten (na podstawie § 13 ust 2. rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki w sprawie uprawiania turystyki wodnej) daje uprawnienia motorowodnego sternika morskiego. Także zgodnie z przepisami jachtowy sternik morski uprawnienia sternika motorowodnego morskiego posiada z mocy prawa, ale żeby uzyskać patent motorowodnego sternika morskiego trzeba złożyć wniosek o wydanie patentu do Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego.

Kto wydaje patenty?

Wszystkie patenty żeglarskie wydaje Polski Związek Żeglarski
Zobacz tutaj >> www.pya.org.pl

Korsea. Patent jachtowego sternika morskiego

Płatności i realizacja kursu

Co zawiera cena a czego nie zawiera:

Cena zawiera:
– koję na jachcie w kabinie dwuosobowej,
– wszelkie opłaty portowe,
– paliwo do jachtu,
– gaz,
– końcowe sprzątanie jachtu,
– realizację pełnego programu szkoleniowego,
– podstawowe ubezpieczenie.

Cena nie zawiera:
– wyżywienie w czasie trwania szkolenia, istnieje możliwość przygotowania posiłków na jachcie,
– dojazdu do miejsca szkolenia,
– opłaty za egzamin i wydanie patentu: egzamin kosztuje 350 zł dla osoby dorosłej (175 zł dla osób uczących się do 26 roku życia); wydanie patentu odpowiednio 50 zł (25 zł).

Opłata za egzamin dokonywana jest w gotówce do komisji egzaminacyjnej.

Wybór kabiny:
Przydział kabin na jachcie odbywa się na miejscu na zasadzie losowania lub uzgodnień załogi. W ostateczności miejsca wyznacza instruktor prowadzący szkolenie. Nie dotyczy to osób, które wykupiły opcję wcześniejszego wyboru kabiny.

Umowa i warunki płatności:
Po Twoim zgłoszeniu na rejs, wysyłamy  umowę, w której są zawarte wszystkie szczegóły związane z organizacją rejsu. W umowie podany jest również numer konta na który należy wpłacić pieniądze.
50% ceny płatne w ciągu 3 dni od daty rezerwacji uczestnictwa w kursie.
50% ceny płatne gotówką na miejscu, przed rozpoczęciem szkolenia.
W przypadku podpisania umowy na 30 dni przed kursem lub mniej – płatność 100% w terminie 3 dni od dnia zgłoszenia i zapisu na kurs.
Nie wpłacenie, wymaganych należności skutkuje anulacją rezerwacji i potrąceniem kosztów anulacji, zgodnie z regulaminem.

Miejsce rozpoczęcia i zakończenia kursu

Kurs rozpoczynamy w Przystani Cesarskiej w Gdańsku, ul.Dokowa1 i tam też kończymy. Port jachtowy możesz zobaczyć tutaj >>>
Pływamy po Zatoce Gdańskiej. Odwiedzimy takie porty jak: Gdynia, Sopot, Hel, Jastarnia, Nowy Świat. Kierunek i trasa  zostanie zaplanowana w trakcie szkolenia przez instruktora prowadzącego

Instruktor prowadzący kurs

Instruktor prowadzący zajęcia praktyczne i warsztaty nawigacyjne: Darek Kożuch.
Ma doświadczenie na wielu akwenach morskich. Instruktor żeglarstwa i motorowodny. Szkoli na wielu jachtach i akwenach. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej. Prowadzi szkolenia SRC

Może Cię zainteresować..

Kurs SRC online
Dla sterników morskich

Cena: 200 zł

Manewrówka
Szkolenie z manewrów portowych dla sterników morskich

Cena: 1200 zł

Program kursu

KORSEA Akademia Żeglarska i Motorowodna organizuje kursy na patent jachtowego sternika morskiego, zgodnie z programem szkolenia zalecanym przez Polski Związek Żeglarski. Uczestnik odbywający szkolenie na patent jachtowego sternika morskiego, powinien opanować wiedzę i umiejętności praktyczne umożliwiające bezpieczne prowadzenie jachtu żaglowego w zakresie uzyskiwanych uprawnień, czyli jachtowego sternika morskiego.

RAMOWY PROGRAM SZKOLENIA PATENT JACHTOWEGO STERNIKA MORSKIEGO

1.Przepisy
Wiedza o obowiązujących przepisach międzynarodowych i krajowych to obowiązek każdego sternika morskiego.
2.Wiadomości o jachtach żaglowych
Podstawowe informacje na temat budowy i eksploatacji jachtów, instalacji jachtowych i wyposażenia.
3.Nawigacja
Nawigacja to praca na mapie papierowej, ale przede wszystkim umiejętność korzystania z urządzeń elektronicznych na jachcie. Warsztaty nawigacyjne to jeden z głównych elementów szkolenia.
4.Locja
Locja morska to oznakowanie dróg, światła nawigacyjne, oznakowanie wejść do portów, znaki na mapach. Ta wiedza jest niezbędna dla skippera.
5.Meteorologia
Sternik zanim wyruszy w morze musi sprawdzić prognozę pogody a w trakcie rejsu być na bieżąco z komunikatami meteorologicznymi.
6.Sygnalizacja i łączność
Umiejętność prowadzenia łączności i sygnalizacji czasami mogą zdecydować o bezpieczeństwie i życiu załogi.
7.Ratownictwo
Wszystko o środkach bezpieczeństwa i podejmowaniu działań ratowniczych na morzu. Bardzo ważna część wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych dla przyszłych sterników morskich.
8.Praktyka – manewrowanie jachtem
a) manewrowanie jachtem pod żaglami i na silniku – w tym manewry portowe
b) kierowanie załogą.

Ważna informacja! Program szkolenia na patent sternika jachtowego dla osób, które nie posiadają patentu żeglarza jachtowego musi obejmować w całości oba programy (patent żeglarza i patent sternika jachtowego).

Pełny program szkolenia znajdziesz tutaj >>

Teoria i warsztaty nawigacyjne

Każdy uczestnik otrzymuje dostęp do materiałów szkoleniowych – platformy szkoleniowej. Dostęp do platformy jest przydzielany uczestnikom kursu na 60 dni, dlatego dobrze jest zapisać się na kurs z wyprzedzeniem. Materiału do nauki jest dość sporo. W trybie nauki online każdy może uczyć się w swoim tempie, w dowolnym miejscu i  czasie. W ramach tego systemu przewidziane są spotkania online instruktora  z uczestnikami szkolenia. Harmonogram spotkań jest udostępniany po zapisie na kurs na  patent jachtowego sternika morskiego. Dodatkowo również zapisani uczestnicy otrzymują podręcznik do nauki “Jachtowy sternik morski” w formie e-boka. W ramach przygotowania do egzaminu i nauki teorii wszyscy mają dostęp do zbioru pytań sprawdzających wiedzę na każdym etapie nauki. Ćwiczenia w rozwiązywaniu przykładowych testów umożliwiają skuteczne przygotowanie się do egzaminu i bezstresowe podejście do części teoretycznej. W ramach przygotowania do kursu odbywają się warsztaty nawigacyjne, obejmujące pełny materiał szkoleniowy dla skipperów. Nie musisz dodatkowo zapisywać się na takie warsztaty – otrzymujesz je w ramach kursu. Warsztaty są dwudniowe a terminy ich przeprowadzania są ustalane z uczestnikami kursu po zapisie.

Egzaminy na patent JSM

Egzamin na patent JSM jest przeprowadzany przez komisję egzaminacyjną ostatniego dnia kursu. Składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna ma formę pisemną i składa się z testu jednokrotnego wyboru /75 pytań/ oraz zadania nawigacyjnego i na rozwiązanie całości jest 120 minut.  Pozytywny wynik tej części egzaminu zapewnia 65 prawidłowych odpowiedzi oraz prawidłowo rozwiązane zadanie nawigacyjne. Część praktyczna egzaminu obejmuje wykonanie wybranych przez komisję elementów egzaminacyjnych, określonych indywidualnie dla każdego zdającego. Za pozytywny wynik egzaminu praktycznego uważa się prawidłowe wykonanie wszystkich elementów wskazanych przez egzaminatora do wykonania. W trakcie części praktycznej dopuszcza się jednokrotne powtórzenie źle wykonanego elementu. Egzamin przeprowadzany jest na jednomasztowych jachtach morskich o długości kadłuba co najmniej 7  m wyposażonych w silnik z biegiem wstecznym, przy sile wiatru 1-6 stopni w skali Beauforta na akwenie z dostępnym pomostem wyposażonym w urządzenia cumownicze oraz dostępną boją cumowniczą.

Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie oceny pozytywnej z obu części.
Opłata za egzamin wynosi 350zł (ulgowa dla uczniów i studentów 175zł) i jest wpłacana do komisji egzaminacyjnej przed rozpoczęciem egzaminu.

Więcej na temat egzaminu i wymagań egzaminacyjnych znajdziesz tutaj >>
Jeśli chcesz sprawdzić swoją wiedzę, tu znajdziesz przykładowy test egzaminacyjny >>

Opis jachtu

DELPHIA 47

Jacht zdobył tytuł “Croation Boat of The Year 2009” i nominację do nagrody “European Yacht of The Year 2009/2010”. Jacht kategorii projektowej A gwarantujący wygodę i bezpieczeństwo żeglugi po morzach i oceanach.  Jednostka posiada nowoczesne, eleganckie i praktyczne wnętrze. W mesie znajduje się duży stół z wygodnymi kanapami, bardzo przestronny w pełni wyposażony kambuz oraz stół nawigacyjny. Delphia 47 posiada dwa koła sterowe. Samohalsujący fok oraz rolowany grot powodują, iż jacht może być obsługiwany przez jedną osobę.

Dane techniczne

 • Port: Przystań Cesarska
 • Model: Delphia 47
 • Długość: 14,48 m
 • Szerokość: 4,48 m
 • Zanurzenie max: 2,30m
 • Max. pasażerów: 10
 • Koje: 10
 • Kabiny: 5
 • Łazienki/toalety: 3
 • Powierzchnia żagli: 94m2
 • Dinghy: w standardzie (silnik zewnętrzny w opcji)
 • Zbiornik z wodą: 490l
 • Zbiornik paliwa: 250l
Wyposażenie dodatkowe: ster strumieniowy, bimini, sprayhood, ploter zewnętrzny, autopilot.

REZERWACJA KURSU NA PATENT JSM

Kontakt bezpośredni w sprawie rezerwacji:
Zadzwoń: tel. +48 570 353 171
Mail: szkolenie@korsea.pl

Użyj poniższego formularza do zapisu na szkolenie. Po wysłaniu wstępnego zgłoszenia czekaj na kontakt z naszej strony. Otrzymasz umowę i informację o trybie dalszego postępowania.

Kurs na patent jachtowego sternika morskiego w pytaniach i odpowiedziach
Do czego uprawnia patent jachtowego sternika morskiego?

Patent Jachtowego Sternika Morskiego uprawnia jego posiadacza do sterowania i prowadzenia jachtów żaglowych o długości do 18 m kadłuba po wodach morskich bez ograniczeń. Również na tym patencie możesz prowadzić jachty na wodach śródlądowych bez ograniczeń. Aby zdobyć patent jachtowego sternika morskiego, należy ukończyć 18 lat, mieć wypływane 200 godzin stażu na morzu i zdać do egzaminu

Co trzeba zrobić, aby uzyskać patent sternika?

Jeśli chcesz otrzymać uprawnienia, czyli potocznie patent sternika jachtowego (właściwa nazwa to: jachtowy sternik morski), musisz spełnić następujące wymagania:

 • mieć ukończonych 18 lat,
 • odbyć minimum dwa rejsy morskie o łącznej długości 200 lub więcej godzin stażu,
 • zdać egzamin z wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych.
  Nie ma więcej żadnych innych wymagań.
Ile trwa kurs na jachtowego sternika morskiego?

Dzięki dostępowi do e-learningu, nasze szkolenie na jachtowego sternika morskiego trwa 7 dni, egzamin zdajesz w ostatnim dniu. Teorii uczysz się samodzielnie i online z udziałem instruktora. Dodatkowo 2 dni szkolenia to warsztaty nawigacyjne. W czasie kursu  główne zajęcia to praktyczna część manewrowania jachtem na żaglach i w porcie na silniku i inne elementy bezpiecznego pływania po wodach morskich.

Ile kosztuje kurs na jachtowego sternika morskiego?

Dzięki dostępowi do e-learningu, nasze szkolenie na jachtowego sternika morskiego trwa 7 dni, egzamin zdajesz w ostatnim dniu. Teorii uczysz się samodzielnie i online z udziałem instruktora. Dodatkowo 2 dni szkolenia to warsztaty nawigacyjne. W czasie kursu  główne zajęcia to praktyczna część manewrowania jachtem na żaglach i w porcie na silniku i inne elementy bezpiecznego pływania po wodach morskich.

Adventure is free

Szkolenia

Zapisz się, aby być na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera. Bądź na bieżąco z promocjami i aktualnościami. Zapisując się akceptujesz  naszą Politykę Prywatności

Korsea Adventure is free

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping