Rejsy morskie
Morze Bałtyckie wydaje się być idealnym akwenem dla żeglarzy i tak jest w istocie. Jego zmienny charakter można poczuć szczególnie na wiosnę. Musisz przygotować się na wszystkie możliwe warunki: deszcz, śnieg, słońce, silny wiatr lub bardzo rzadko jego brak. Ważne jest dobre przygotowanie się przed rejsem. Przygotowanie na różne warunki. Wiadomo: nie ma złej pogody jest tylko nieodpowiednio przygotowany żeglarz.
Dobry zestaw rzeczy zabranych ze sobą może dać Ci komfort, wiadomo „kto ze sobą nosi ten nie prosi”. Tak więc koniecznie podejdź do sprawy poważnie. To co zabierzesz ze sobą powinno zmieścić się w jednym worku żeglarskim, a w nim nie ma miejsca na nieużyteczne rzeczy.
Przygotowałem dla Ciebie moją listę propozycji pomocną w czasie pakowania. To co musisz zabrać można podzielić na trzy kategorie: rzeczy niezbędne, potrzebne i do rozważenia. Jak zawsze wszystko zależy od parametrów rejsu takich jak: akwen, pora roku czy charakter rejsu.
Dobrą praktyką jest przygotowanie sobie takiej przemyślanej listy, wydrukowanie lub opracowanie na smartfonie i odhaczenie każdej rzeczy zabieranej ze sobą. Masz gwarancję, że niczego nie zapomnisz!
Tu odpowiedź jest oczywista. Dla żeglarza nie nadają się sztywne walizki, plecaki ze sztywnym stelażem. Zabierają dużo miejsca i nie ma jak ich schować. Jacht to ograniczona przestrzeń i mało miejsca na przestrzenne rzeczy. Najlepsze będą torby lub plecaki, które po rozpakowaniu można złożyć i schować do bakisty. Dodatkowo taka duża torba powinna być wyposażona w kółka, które wygodnie pozwolą się przemieszczać, czy to na lotnisku czy w marinie. To lepsze rozwiązanie od torby noszonej na ramieniu czy w ręku, będzie ciężko jeśli do przejścia będziemy mieli kilkaset metrów w marinie. Wiadomo żeglarz potrzebuje dużo bagażu.
To będzie paszport i/lub dowód osobisty, bilet lotniczy, potwierdzenie ubezpieczenia. Paszport i dowód osobisty muszą być aktualne. To zawsze warto przed wyjazdem odpowiednio wcześnie sprawdzić, aby uniknąć kłopotów. Pływając po morzach należących do państw Unii Europejskiej wystarczy dowód. Może jednak się zdarzyć, że znajdziesz się na wodach państwa nie należącego do Strefy Schengen i wtedy konieczny będzie jednak paszport.
Jeśli posiadasz patent żeglarski koniecznie zabierz go ze sobą. Jeśli masz książeczkę żeglarską to warto ją zabrać. Po zakończonym rejsie, kapitan dokona w niej wpisu potwierdzającego wypływane godziny.
Karta jest bezpłatna, wydaje ją Narodowy Fundusz Zdrowia. Wniosek o wydanie takiej karty możesz złożyć elektronicznie lub w siedzibie NFZ. Zalecam abyś taką kartę zabrał ze sobą na rejs po wodach państw Unii Europejskiej.
Polisa ubezpieczeniowa daje Ci poczucie bezpieczeństwa. Zawsze warto się ubezpieczyć, z pewnością nic się nie wydarzy, ale przezorny zawsze ubezpieczony. Organizator powinien zapewnić podstawowe ubezpieczenie (KL, NNW) w zakresie kosztów leczenia za granicą i następstw nieszczęśliwych wypadków. Taka informacja powinna zostać zawarta w umowie z organizatorem. Dobrze jest rozważyć ubezpieczenie dodatkowe, ale to już według własnego uznania. Polisę trzeba wydrukować i zabrać ją ze sobą na rejs. Dokumenty najczęściej są generowane elektronicznie i nie wymagają potwierdzenia lub podpisu.
Jeśli bierzesz lekarstwa stale, pamiętaj o zabraniu odpowiedniej ilości, najlepiej z zapasem na jeden lub dwa dni. Dodatkowo dobrze jest zabrać leki, które mogą się przydać w razie przeziębienia, problemów żołądkowych itp. Warto zapakować wszystko w szczelne opakowanie zabezpieczające przed wilgocią.
Koniecznie zabierz na rejs okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Na morzu światło słoneczne odbija się mocno od wody. Jeśli nosisz na stałe okulary to rozważ zabranie ze sobą zapasowej pary. W przypadku znaczącej wady to jest wręcz konieczność. Do okularów przydadzą się smycze lub inne tego rodzaju zabezpieczenie. Można również użyć odpowiednio cienkich linek.
Jeśli nosisz szkła kontaktowe to również powinieneś wziąć ze sobą okulary. Szkła kontaktowe źle znoszą silny porywisty wiatr z kropelkami wody morskiej.
Coraz częściej używamy różnego rodzaju kart płatniczych. Zabierz więc je ze sobą W większości miejsc w Europie zapłacisz kartą, ale może zdarzyć się np. awaria systemu lub serwisu, dlatego warto również mieć przy sobie trochę gotówki. Weź gotówkę, tak na wszelki wypadek. Ile zabrać pieniędzy i w jakiej walucie? To zależy od Twoich potrzeb i możliwości. Można założyć że w długim rejsie bez zawijania do portu wystarczy 100 euro. Jeśli będziecie codziennie zawijać do marin, to można przyjąć dzienne wydatki na poziomie 20-50 euro, jeśli oczywiście nie płacisz kartą.
Sztormiak to bardzo ważna część ubioru żeglarza. Jego odpowiedni dobór jest jeszcze ważniejszy, jeśli będziesz chciał pływać po chłodnym Bałtyku wiosną lub jesienią.
Sztormiak składa się z kurtki z kapturem i spodni typu ogrodniczki.
Dobra kurtka powinna sięgać za pas i być na tyle luźna, aby pod nią zmieściła się bluza i polar. Powinna też posiadać:
– dobrze uszczelnione zapięcie
– wewnętrzny, ściągany lub zapinany mankiet chroniący przed dostaniem się wody do rękawów
– kaptur z daszkiem i dobrą regulacją pozwalającą na szczelne dopasowanie do twarzy
– dodatkowe zabezpieczenie szyi, najczęściej zapinane na rzep pod brodą
– duże kieszenie zapinane na rzep
– kieszenie otwarte wyłożone ciepłą tkaniną np. polarem
– naszyte taśmy odblaskowe na górze kaptura, ramionach i plecach
– wzmocnienia na łokciach
– oddychającą tkaninę z mocną membraną.
Dobre spodnie to wysokie ogrodniczki, które posiadają:
– regulowane szekli
– szerokie nogawkami z uszczelniającym rzepem na końcu, w które wejdą kalosze
– wzmocnienia na kolanach i siedzeniu
– rozporek
W zależności od budżetu, jaki przeznaczymy na zakup sztormiaka, można wybierać wśród nowoczesnych tkanin oddychających, jednak tak naprawdę najważniejszy jest dobór sztormiaka do określonych warunków. Większość firm dzieli swoje produkty na cztery kategorie: inshore – sztormiaki śródlądowe, costal – sztormiaki zatokowe, offshore – sztormiaki pełno morskie, ocean – sztormiaki oceaniczne. Każdy sztormiak ma określoną specyfikację, która predysponuje go do określonych warunków.
Inshore – są to lekkie sztormiaki oddychające z wodoodporną membraną, gwarantującą komfort żeglowania, przez przynajmniej 8 godzin. Charakteryzują się cieńszym materiałem zewnętrznym (są lżejsze, ale mniej wytrzymałe). Zazwyczaj sztormiaki inshorowe nie posiadają elementów odblaskowych ani kołnierza chroniącego przed wiatrem.
Costal – uchodzą za najbardziej uniwersalne. W miarę lekkie, ale z morskimi wykończeniami (pasy odblaskowe, w miarę wysoki kołnierz oraz ergonomiczny kaptur w odblaskowym kolorze). Najlepszy wybór dla osób które jeżdżą i na Mazury i na morze.
Offshore – sztormiaki które w zasadzie są odpowiednie na każde, najcięższe nawet warunki morskie. Gruby materiał zewnętrzny, bardzo wysoki kołnierz, często podwójna membrana powodują, że ten typ sztormiaka wytrzymuje najcięższe rejsy. Jednak takie sztormiaki nie sprawdzają się na ciepłych morzach i śródlądziu (są za ciężkie, za grube i mają za wysoki kołnierz).
Ocean – najwyższa klasa sztormiaków, z najlepszymi membranami i materiałami zewnętrznymi (dzięki temu sztormiaki są bardzo wytrzymałe, a jednocześnie lekkie). Ergonomiczne wysokie kołnierze, często także rękawy i nogawki. Produkt dla osób które bardzo często żeglują w trudnych warunkach, bądź chcą mieć komfort posiadania najlepszego produktu na rynku.
Informacje o odzieży zamieszczam w tej części, bo i tak zabierzesz ze sobą jakąś odzież, ale jej ilość i dobór do odpowiednich warunków to sprawa zasadnicza. Przemyśl koniecznie co i ile musisz zabrać. Na rejsy po Bałtyku, szczególnie wiosną i jesienią (zima na Bałtyku to oddzielny temat) trzeba zabrać więcej ciepłej odzieży. To raczej nie będzie pogoda wakacyjna, a noce mogą być z przymrozkami lub nawet mrozem. Szczególnie mocno w kość mogą dać nocne wachty, w czasie których jesteś na pokładzie przez kilka godzin niezależnie od pogody.
Odzież, którą zabierzesz ze sobą powinna Cię zabezpieczyć przed deszczem, wiatrem i zimnem. Musisz liczyć się z tym, że w trakcie rejsu może zdarzyć się, że zamoczysz całe ubranie. To może zdarzyć się nawet nie raz, czasami dochodzi do tego dość często. Będziesz musiał się więc przebrać a do tego potrzebny jest solidny zapasa suchych ubrań. Najlepiej co najmniej trzy komplety. Oczywiście ilość bielizny, którą zabierzesz będzie wynikiem Twoich preferencji. Ubrania powinny być tak dobrane, aby możliwe zakładanie ich na tzw. cebulkę.
Na rejsach bałtyckich, szczególnie wiosennych i jesiennych musisz zabrać dodatkową porcję ciepłej odzieży. Będą to: ciepła czapka nie przepuszczająca wiatru, rękawiczki odporne na wodę, bluza i spodnie polarowe ciepłe skarpety. Przyda się też dres. Dobrze jest zabrać bieliznę termoaktywną.
Poniżej zamieszczam przykładową listę odzieży. Możesz wykorzystać ją do zastanowienia się nad swoim kompletem. Idealnym rozwiązaniem byłoby zabrać wszystkiego po kilka sztuk. Dasz radę?
Lista odzieży do zabrania na wiosenny rejs:
– polar wiatroodporny lub sweter lub softshell (może być to i to),
– czapka: jedna z daszkiem, dobrze jeśli będzie miał klips, którym można ją zabezpieczyć przed wiatrem i koniecznie czapka ciepła chroniąca głowę przed wiatrem,
– ciepłe i wodoodporne rękawiczki żeglarskie (tu polecam minimum 2 pary),
– skarpetki – koniecznie grube skarpety, bądź pewny przydadzą się,
– spodnie tu masz duży wybór. Sprawdzą się nawet jeans. Wygodny ciepły dres przyda się w czasie przebywania w kajucie.
– bielizna – najlepiej termoaktywna, to się sprawdza, zabierz, ile możesz. No ale bez przesady.
– podkoszulki. Jakie? Sam wybierz jakie są dla Ciebie wygodne.
Sprawdzają się kalosze. Najlepiej ocieplane, to zawsze się sprawdza Ciepłe obuwie trekkingowe wodoodporne to też może być dobry wybór. Jednak ciepłe kalosz to podstawa w czasie deszczu, woda, która z cieka z sztormiaka nie będzie przenikała do obuwia. Muszą być z wysokimi cholewami i trochę luźne, aby weszła w nie stopa w ciepłych skarpeta. Czasami nawet w dwóch parach skarpet. Buty ocieplane sprawdzą się w czasie nocnych wacht za sterem, kiedy nie pada. Ważne jest również to, aby obuwie, które zabierzesz ze sobą nie zostawiało śladów na pokładzie. Takie ślady czasami trudno jest usunąć. Sprawdź więc przed wyjazdem czy obuwie, które zabierasz ze sobą spełnia ten warunek. Oczywiście klapki też zabierz, przydadzą się pod prysznicem.
Tu napiszę tak: to zależy. Na jachtach często jest pościel, kołdry lub koce. Jest również ogrzewanie webasto. Upewnij się u organizatora co wchodzi w skład pościeli, czy jest to tylko koc a może również kołdra. Sprawdź, czy jest ogrzewanie. Jeśli chcesz mieć cieplej to zabierz dobry śpiwór. Spanie w pościeli (czystej) jest miłe i komfortowe, ale śpiwór gwarantuje lepszą ochronę cieplną.
Podstawowe kosmetyki: szampon lub mydło, pasta do zębów czy przybory do golenia to oczywistość. Wszystko co zamierzasz zabrać dobrze jest umieścić w poręcznej kosmetyczce. Dziwnie przedstawia się żeglarz z foliową reklamówką z kosmetykami, paradujący boso po kei. Też tak uważasz? Nie zapomnij o kremie z filtrem UV. Słońce na morzu nawet wiosną lub jesienią potrafi być ostre.
Nie zapomnij o ręczniku, najlepiej z mikrofibry, zajmuje mało miejsca i szybko schnie.
Do tej grupy zaliczam smartfony, aparaty fotograficzne, tablety i laptopy. Nie zapomnij o ładowarkach do elektroniki, którą zabierasz ze sobą. Urządzenia elektroniczne (jeśli nie są specjalnie zabezpieczone) nie są odporne na słoną wodę morską. Wilgoci w której jest sól może być w czasie rejsu bardzo dużo. Koniecznie zadbaj o zabezpieczenie w odpowiedni sposób sprzętu, który zabierasz ze sobą. Takie zabezpieczenie powinno gwarantować ochronę przed zalaniem czy wilgocią. Będą niezbędne odpowiednie pokrowce, etui wodoszczelne lub inne tego typu zabezpieczenia.
Ważny przedmiot, zabierz ze sobą koniecznie. Najlepiej latarkę czołową z dodatkowym światłem czerwony, aby w nocy nie oślepiać innych na pokładzie. Jeśli jest na baterie to zabierz zapasowy komplet odpowiednich baterii. Ta uwaga dotyczy wszystkich urządzeń zasilanych bateryjnie.
Tu można wymienić takie rzeczy jak: termos lub kubek termiczny, odpowiedni nóż lub scyzoryk. Jeśli chcesz możesz wziąć coś do pisania i notowania. Do wszystkich ruchomych i małych przedmiotów przygotuj gumki, sznurki lub klipsy. Wszystko co ruchome lubi wypadać za burtę. Okulary, czapkę z daszkiem i telefon musisz bezwzględnie zabezpieczyć np. smyczą przypiętą do ubrania. Szczególnie telefony. Coś wiem o tym.
Tu musisz sam zdecydować co zabierzesz ze sobą na rejs. Może to będzie książka lub jakaś gra planszowa. Oczywiście jeśli znajdziesz jeszcze wolne miejsce w torbie. Jednak warto mieć coś pod ręką co może umilić Ci czas w czasie długiego rejsu.
Mam nadzieję, że masz dużą torbę. Jak widzisz lista jest długa. Dobrze się zastanów, co jest konieczne a co nie. Pewnie jak wszystko ułożysz w torbie, to może się nie zmieścić. Z mojego doświadczenia wynika, że żeglarze zabierają najczęściej taki sam bagaż na rejs 3-dniowy jak na rejs 2-tygodniowy.
Zdecyduj sam, wiesz co będzie dla Ciebie najlepsze.
Na koniec: powodzenia w pakowaniu.
Zapisz się do naszego newslettera. Bądź na bieżąco z promocjami i aktualnościami. Zapisując się akceptujesz naszą Politykę Prywatności