https://korsea.pl
Korsea Adventure is free

Przewodniki Żeglarskie

LOCJA BAŁTYKU

Wyspy Alandzkie

Porty i przystanie na Wyspach Alandzkich

Archipelag Wysp Alandzkich

Wyspy Alandzkie są zdemilitaryzowanym terytorium zależnym od Finlandii, lecz posiadają bardzo dużą autonomię. Mają nawet własny parlament, który liczy 30 osób oraz sześcioosobowy rząd. Posiadają własną flagę, hymn oraz domenę internetową, a obowiązującą jednostką monetarną jest euro. Chociaż w kwestii polityki zagranicznej Alandy są w pełni zależne od Finlandii, to jednak w momencie gdy wstępowały wraz z nią do Unii Europejskiej, udało im się wypracować specjalne przywileje. Najważniejszy z nich to zwolnienie z europejskiej polityki podatkowej, co oznacza, że kupując produkty na wyspach nie zapłacimy cła. Co ciekawe językiem urzędowym w Alandach wcale nie jest język fiński, lecz szwedzki i jego biegła znajomość jest jednym z wymogów stawianych przed kandydatem na pełnoprawnego obywatela wysp. Do pozostałych należy obowiązek posiadania fińskiego obywatelstwa oraz pięcioletniego stażu mieszkania w Alandach. Samych mieszkańców nie ma wielu (niespełna 30 tysięcy), a gęstość zaludnienia jest mała (w części lądowej wynosi 18,46² osób/km²). Bywa nawet, że jedna wysepka należy do jednego gospodarza. Nie jest nim bynajmniej multimiliarder, lecz prosty rolnik hodujący owce. Podróż między wysepkami nie jest trudna, ponieważ większość z nich połączona jest małymi mostami lub specjalnie usypanymi groblami. Dzięki temu jest ona także atrakcyjną propozycją dla osób lubiących jazdę na rowerze.

Wykaz portów i przystani na Alandach

Degerby

Enigheten

Enskär i Eckerö

Glada Laxen

Hamnsundet

Havsvidden

Hellsö

Hotell Gullvivan

Jurmo

Karlby

Kastelholm

Kumlinge Gästhamn

Käringsund

Lappo

 

Rödhamn

Sandvik

Sottunga

Seglinge

Vargata

ÅSS Marina

Österhamn MSF

Degerby Gästhamn

Föglö

Port dla gości Degerby – centralnie położony port dla gości w Degerby na Wyspach Alandzkich. Wszędzie blisko: sklep, benzyna, bank, miejsce do odpoczynku. itd. W marinie jest 30 miejsc cumowniczych. Znajdują się tu gniazdka elektryczne, woda, dystrybutor paliwa i odsysanie osadu. Dom usługowy z WC, prysznicem, pralnią i dostępem do sauny. Stacja śmieci.

🧭 60˚01,9’N 20˚23,3’E

Nr telefonu: 📞 +358 18 50057

E-mail:  degerbygasthamn@aland.net

 

Enigheten Gästhem

Föglö

W Gästhem Enigheten znajduje się pomost dla gości o głębokości 2m. Goście restauracji i jednodniowi mogą zacumować za darmo.

Na archipelagu Föglö znajduje się wiele pięknych naturalnych portów, w których można zarzucić kotwicę. Stary tor wodny Embarsund jest piękny do żeglowania dla łodzi o mniejszym zanurzeniu, a na trasie znajduje się kilka chronionych naturalnych portów.

🧭 60°02’04.6″N 20°23’40.9″E

Nr telefonu: 📞 +358 18 50310

🌍 enigheten.ax

Enskärs Gästhamn

Eckerö

 

🧭 60° 12′ 53.1″ N, 19° 19′ 4.01″ E

Nr telefonu: 📞 +358 401731216

E-mail: erikssonpetra9@gmail.com

https://www.facebook.com/Eckerobatforening/

 

Glada Laxen

Kumlinge

Port dla gości nie jest duży. Jest  miejsce na około 30 łodzi. W sezonie starają się przyjmować wszystkie łodzie przyjezdne i przydzielić miejsce. Dysponują 6 miejscami do cumowania longsite i około 10 miejscami na boje. Reszta cumuje z własną kotwicą i dziobem w stronę pomostu. Głębokość w porcie waha się od 2,5 do 3,0 m. Konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsca do cumowania pod numerem telefonu +358 18 55304. Usługi w porcie to toalety, prysznice, sauna, stacja ścieków, świeża woda, opróżnianie szamb i prąd. Pomagają także w zakupach spożywczych.

🧭 60°18.2’N 20°44.6’E

Nr telefonu: 📞 +358 1855304

🌍 gladalaxen.com

E-mail: gladalaxen@aland.net

 

Hamnsundets Gästhamn

Geta

🧭 60°22’30.2″N 20°05’11.9″E

Nr telefonu:📞 +358 457 344 8334

🌍 hamnsundet.ax

 

 

Havsidden

Geta

Czerwone skały, które zostały wygładzone przez Morze Północne, spotykają Cię w Havsvidden w Geta na północnych Wyspach Alandzkich. Surowa przyroda jest tu wspaniała, a widok na morze jest nieskończony. Zaplanowano, że najbardziej wysunięty na północ port dla gości na Wyspach Alandzkich będzie dobrze komponował się z otaczającą przyrodą. Znajduje się tu około 20 miejsc do cumowania łodzi, a goście łodzi mają możliwość korzystania ze wszystkich usług oferowanych przez sąsiedni kompleks hotelowy. Maksymalna głębokość przy nabrzeżu wynosi 2,3 m w przypadku nabrzeży najbardziej oddalonych, a w dalszej części nabrzeża waha się do 1,5 m

🧭 60°25’17.6″N 19°54’44.3″E

Nr telefonu:📞 +358 18 49408

E-mail: info@havsvidden.com

🌍 havsvidden.com

 

Hellsö Gästhamn

Kökar

Tuż pod restauracją znajduje się port dla gości, w którym może pomieścić około 50 łodzi. Hellsö Gästhamn znajduje się w północno-wschodnim Kökar i jest naturalnie osłonięty od wszystkich wiatrów, z wyjątkiem północno-zachodniego. W porcie znajduje się przyłącze prądu i woda najwyższej jakości z lokalnego, pokrytego wodą Oppsjön w Kökar (należy pamiętać, że sieć elektryczna jest przystosowana wyłącznie do ładowania akumulatorów). Dostęp do bezprzewodowego Internetu we współpracy z Ålcom. Oprócz tego opłata portowa obejmuje także prysznic i wywóz śmieci. W biurze portu i sklepie spożywczym można wypożyczyć rowery, kajaki, łodzie wiosłowe i motorowe, kupić paliwo lub wynająć saunę, która znajduje się kilka metrów od morza!

🧭 59°57’03.0″N 20°55’15.8″E
Nr telefonu:📞 +358 405 555 800 

🌍 havspaviljongen.ax

E-mail: info@havspaviljongen.ax

Gullivan

Brändö

Dysponują przestronnym portem dla zwiedzających o głębokości około 4 m i miejscem dla 25 łodzi. Opłata 20 € obejmuje prąd i wodę dla łodzi oraz WC i prysznic. Z Finlandii kontynentalnej: prom archipelagowy kursuje przez cały rok między Gustavs (Kustavi) a Brändö (OSNĘS-ÅVA). Podróż promem trwa ok. 35 minut Dojazd z np. Turku zajmuje w sumie nieco ponad dwie godziny.

🧭 60°25’54.3″N 21°03’05.2″E

Nr telefonu: 📞 +358 18 56350

🌍 hotellgullvivan.com

E-mail: gullvivan@aland.net

Jurmo Gästhamn

Brändö

Jurmo gästhamn znajduje się w południowej części wyspy, w sercu wioski, obok kawiarni i restauracji Kvarnen oraz sklepu. Obecnie w porcie znajduje się około 40 miejsc do cumowania. Do dyspozycji świeżo wyremontowane prysznice, toalety i sauny. Możesz opróżnić szambo w porcie i kupić paliwo do łodzi. Cumowanie przy nowo wyremontowanych i rozbudowanych pomostach lub za pomocą kotwicy lub boi. Obok portu znajduje się boisko do piłki nożnej i boule, a kilkaset metrów od portu znajduje się publiczne kąpielisko. Opłata portowa 25 NOK/dzień ze śniadaniem. Sauna NOK 20/4 os

🧭 60°30’58.0″N 21°04’33.1″E

Nr telefonu: 📞 +358 405 064 777

🌍 jurmo.ax

Karlby Gästhamn

Kökar

Przystań dla gości Brudhäll znajduje się w prawdziwej wiosce rybackiej Karlby na Kökar.
Port dla gości jest osłonięty od wiatrów tuż obok hotelu i restauracji na archipelagu Brudhäll i ok. 100 m od nowo wybudowanego sklepu spożywczego Kökar. Można tu dopłynąć podążając za znakami morskimi, z tablic zachodnich i tablic literowych ze wschodu. Wejście do Karlby oznaczone jest zielonymi i czerwonymi paskami.

🧭 59°55’14.7″N 20°54’42.1″E

Nr telefonu: 📞 +358 18 55955

🌍 brudhall.com

E-mail: brudhall@aland.net

Kastelholms Gästhamn

Sund

Port ze 100 miejscami do cumowania znajduje się w pięknym Slottssundet w gminie Sund, która jest jedynym narodowym krajobrazem Wysp Alandzkich i jednym z 17 w Finlandii. Na przystani znajduje się kawiarnia z jedzeniem, kawą i napojami, którymi można delektować się na dużym tarasie zewnętrznym z widokiem na wodę i pole golfowe. Ponadto na tarasie można podziwiać najlepsze wieczorne słońce na Wyspach Alandzkich. W porcie znajdują się także artykuły spożywcze, w których znajdują się lokalne produkty i żywność, dzięki czemu łodzie mogą zapełnić swoje spiżarnie i lodówki. W porcie znajduje się sauna, prysznic i przebieralnia. Na pomostach dostępny jest prąd i doskonała woda pitna. Wi-Fi jest dostępne w jadalni na świeżym powietrzu. Na terenie obiektu znajduje się także miejsce na grilla z ładnym widokiem, plac zabaw, wypożyczalnia rowerów oraz naczynia i umywalki, wywóz opału i osadów. W odległości 5 minut spacerem znajduje się kulturalne centrum Wysp Alandzkich z Jan Karlsgården, polem disco golfowym, muzeum na świeżym powietrzu, zamkiem Kastelholm, destylarnią ginu i Smakbyn, który prowadzi znany szef kuchni Micke Björklund. Po drugiej stronie Slottssundet znajduje się klub golfowy Åland z dwoma doskonałymi 18-dołkowymi polami.

🧭 60°13’44.3″N 20°04’43.6″E

Nr telefonu:📞 +358 18 43733

🌍 kastelholmsgasthamn.ax

E-mail: kastelholmsmarina.melina@gmail.com

Kumlinge Gästhamn

Kumlinge


Marina Kumlinge ma około 45 miejsc do cumowania i głębokość ponad 3 metry. Port jest osłonięty od północnych wiatrów i znajduje się zaledwie kilka kroków od restauracji Kastören.

W marinie znajduje się kawiarnia, minimarket, prąd, internet oraz możliwość grillowania i sauny. Sprzedaż paliw.

🧭 60°15,0’N 20°45,0’E 

Nr telefonu:📞 +358 400 529 199

🌍 kumlingestugor.com

E-mail: info@kumlingestugor.com

https://www.facebook.com/kumlingestugor/

Käringsunds Gästhamn

Eckerö

Stary port rybacki ze wszystkimi starymi przystaniami dla łodzi i tu można poczuć prawdziwą atmosferę archipelagu! Tutaj masz blisko ładnych plaż, wspaniałej przyrody i mnóstwa ciekawych wrażeń. Można zacumować w pięknym i chronionym porcie z miejscem dla 70-90 łodzi z dostępem do prądu, wody i bezprzewodowego Wi-Fi. W bliskiej odległości znajduje się w pełni wyposażony budynek usługowy z prysznicami, WC, sauną i pralnią. Na wzgórzu nad portem dla gości, z widokiem na morze, miejsce do grillowania z ławkami do siedzenia i dużą ilością miejsca do spędzania czasu.

🧭 60°13’57.5″N 19°32’19.6″E

Nr telefonu: 📞 +358 18 38530

🌍 karingsundsgasthamn.ax

Lappo Gästhamn

Brändö

Port gościnny Lappo oferuje osłonięty port dla około 90 łodzi z podstawowymi udogodnieniami, takimi jak prysznic i sauna, prąd, woda, paliwo, opróżnianie szamba, śmieci i recykling. W porcie znajduje się także sklep spożywczy i restauracja, a także mały sklep odzieżowy. Opłata portowa w wysokości 30 € obejmuje prąd, saunę, prysznic, wodę, szybką zmywarkę, opróżnianie szamba, gospodarowanie odpadami i inne usługi portowe. Za dodatkową opłatą można zarezerwować prywatną saunę oraz pralnię z pralką i suszarką. Jeśli wolisz cumowanie burtą, to musisz wybrać jedno z miejsc zaznaczonych na czerwono w galerii zdjęć głębokości portu. Cena 30€+2€/metr.

Port otwarty od początku maja do końca września.

🧭 60°18’56.3″N 20°59’46.1″E

Nr telefonu: 📞 +358 18 56713

🌍 lappo.net

Rödhamn

Lemland

Rödhamn to idylliczna wyspa położona zaledwie 10 mil morskich na południe od Mariehamn. Od setek lat port zapewnia bezpieczeństwo i ochronę marynarzom, szczególnie w nocy. Stacja środowiskowa z sortowaniem. Wynajem sauny ogrzewanej drewnem na godziny. Kawiarnia letnia (dostępne wina i piwo). Miejsca dla łodzi: 60. Cumowanie: boja do molo

🧭 59°59’09.4″N 20°06’04.5″E

Nr telefonu: 📞 +358 18 54028

🌍 segel.ax

Sandvik Gästhamn

Kökar

Przystań i pole kempingowe Sandvik znajdziesz w Kökar na Wyspach Alandzkich; pięknie położony w północno-zachodniej części Kökar, blisko portu promowego. Na terenie kempingu znajduje się sklep spożywczy, możliwość zakupu paliwa, prysznice, sauny, pomieszczenia socjalne do wypoczynku oraz możliwość wypożyczenia rowerów, łodzi wiosłowych i kajaków. Posiadamy także bezprzewodowy dostęp do Internetu.W pobliżu kempingu znajduje się kościół Kökar wraz z ruinami średniowiecznego klasztoru franciszkanów, osada z epoki brązu Otterböte i ścieżka dydaktyczna o długości 5 km, która oferuje ekscytujące i egzotyczne przeżycia.

🧭 59°56’25.0″N 20°52’58.2″E

Nr telefonu: 📞 +358 45 73429242 

🌍 sandvik.ax

Sottunga Gästhamn

Sottunga

Port czynny od początku czerwca do września, otwarci codziennie i bez względu na pogodę. Oferują nowoczesne warunki dla gości korzystających z łodzi, ale także różnorodny wybór potraw i napojów w restauracji Salteriet. . W porcie znajdziesz bezpłatne rowery, które ułatwią zwiedzanie wysp. W porcie znajduje się 40 miejsc do cumowania. Kotwica/boja cumownicza. Głębokość 1,5m -4,0m.

🧭 60˚06,6’N 20˚40,9’E

Nr telefonu:📞 +358 457 343 94 95 

🌍 sottungabyboat.com

Seglinge Hamn

Kumlinge

Port dla gości w Seglinge położony jest w osłoniętej zatoce, tuż obok przystani promowej, w północno-wschodniej części wyspy. Przyjazne przyjęcie, sprzedaż lokalnych produktów i świeżo wędzonych ryb sprawiają, że wizyta w porcie Seglinge staje się niezapomnianym wspomnieniem. Promenada prowadząca do Seglinge Andelshandel znajduje się zaledwie 600 metrów. Centrum wioski oddalone jest od obiektu o 1 km. Szlak turystyczny o długości 7 km zaczyna się od starej wiejskiej kuźni, pod młynem w centrum. Trasa oferuje piękne widoki w zróżnicowanym terenie i niezbędny odpoczynek po dniu spędzonym na łodzi. Rzut kamieniem od wioski znajduje się Skräddarören, czyli ogólnodostępne miejsce do grillowania.

🧭 60°12’47.9″N 20°42’33.4″E

Nr telefonu:📞 +358 40 506 1299

🌍 seglinge.ax

Vargata Besökshamn

Vårdö

Molo dla gości Vargata dla 10-15 łodzi z bliska i daleka. Jako gość masz dostęp do toalet, świeżej wody, wypożyczasz rowery z wózkami jeśli np. chcesz robić zakupy w dobrze zaopatrzonym wiejskim sklepie w mieście. Znajdziesz tam również produkty od lokalnych hodowców, w zależności od pory roku i dostępności. Odległość do sklepu to ok. 800 metrów.Dla najmłodszych żeglarzy przygotowano małą piaszczystą plażę.

🧭 60°14’33.6″N 20°19’40.7″E

Nr telefonu: 📞 +358 457 570 8095

 ÅSS Marina

Marina ÅSS położona jest w zachodnim porcie Mariehamn.
Biuro portu mieści się w budynku najbardziej wysuniętym na południe. W połączeniu z biurem portu znajduje się sklep i stacja paliw. Pod jednym dachem znajdziesz pizzerię i pub. Restauracja ÅSS Pavilion z tarasem zewnętrznym i wewnętrznym znajduje się zaledwie kilka kroków od biura portu.

Nr telefonu: +358 1813610

E-mail: gasthamn@segel.ax

Strona: http://www.segel.ax/en

https://www.facebook.com/ASSMarina/

MSF Österhamn

Mariehamn

To największy port dla na Wyspach Alandzkich z około 320 miejscami do cumowania. Port dla gości znajduje się zaledwie dwie przecznice od centrum Mariehamn i oferuje gościom łodzie wysoki standard usług. Urządzenia usługowe z prysznicem, sauną i pralnią są otwarte w dzień, ale toalety są dostępne przez całą dobę. W biurze portowym znajduje się również sklep PelleP, w którym znajdziesz modną, ​​wygodną i trwałą odzież dla wymagających żeglarzy. Nie brakuje tu oczywiście kawy, pieczywa i bułek!
Port dla gości jest wyposażony w oświetlenie, prąd i słodką wodę w dokach. W trosce o czystość archipelagu przyjmują odpady domowe i problematyczne, a także oferują odsysające opróżnianie szamba w pobliżu restauracji Rono TB, która zlokalizowana jest 100 m na południe od portu.

🧭 60°06’00.4″N 19°56’52.0″E 

Nr telefonu:📞 +358 18 19979 

🌍 gasthamn.ax

Napisz DO NAS Jeśli masz pytania

Zapisz się, aby być na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera. Bądź na bieżąco z promocjami i aktualnościami. Zapisując się akceptujesz  naszą Politykę Prywatności

Korsea

Adventure is free

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping